niedziela, 13 listopada 2016

Ładowarka teleskopowa a UDT

Ładowarka teleskopowa a UDT

 
 
Ładowarki teleskopowe to wózki jezdniowe, na których możemy zamonotować różny osprzęt, taki jak chociażby widły, łyżkę czy kosz do podnoszenia ludzi. Nazywane są wielozadaniowym nośnikiem osprzętu ze zmienną fazą wysięgu. Ładowarki teleskopowe ze względu na możliwość pokonywania dość sporych odległości znalazły szerokie zastosowanie w budownictwie i rolnictwie. Ładowarki te mogą bowiem poruszać się również po drogach publicznych, a co ważne, aby móc nimi po nich się przemieszczać wystarczy posiadać prawo jazdy kategori B lub T. Należy bowiem pamiętać, że ładowarka, choć jest sprzętem przekraczającym 3,5 tony, zaliczana jest do pojazdów wolnobieżnych (do 25 km/h). Oprócz powyższych wymagań, do obsługi ładowarki teleskopowej wymagane są również stosowne uprawnienia wydawane przez Urząd Dozoru Technicznego. I w tym momencie przechodzimy do kluczowej kwestii dzisiejszego wpisu, otwierającego bloga poświęconego tematyce ładowarek teleskowpowych.
 
 
Wózki jezdniowe specjalizowane ze zmienną fazą wysięgu czyli ładowarki teleskopowe (kategoria I WJO) podlegają pod Urząd Dozoru Technicznego, co oznacza, że aby móc taką maszynę użytkować, należy zarejestrować ją w odpowiednim oddziale UDT, przeprowadzać stosowne badania okresowe i kontrolne oraz zapewnić opiekę konserwatorską. O wszystkich tych obowiązkach będziemy szczegółowo pisać w kolejnych postach. Ale powiązań ładowarek tleskopowych z Urzędem Dozoru Technicznego jest więcej. Kolejna kwestia to uprawnienia, jakie musi posiadać każdy operator ładowarek teleskopowych (ze zmiennym wysięgnikiem). Uprawnienia te wydaje UDT, a aby je zdobyć należy zdać egzamin państwowy, którego pozytywne zakończenie wiąże się z otrzymaniem legitymacji UDT. Jak wygląda egzamin, jaką tematykę należy opanować oraz jak najlepiej przygotować się do tego wyzwania, już niebawem na blogu. Znajdziecie tutaj również wskazówki, na co zwrócić uwagę podczas wybierania firmy szkoleniowej oraganizującej kurs na ładowarki teleskopowe oraz czego należy unikać, aby nie ponieść dodatkowych kosztów.
 
 
 
 
Mamy nadzieję, że blog ten okaże się pomocy zarówno dla przyszłych operatorów ładowarek teleskopowcyh, jak również osób już pracujących w tym zwodzie, czy też pasjonujących się poruszaną tematyką. Zapraszamy do śledzenia naszej strony. A wszystkich zainteresowanych kursami na ładowarki, odsyłamy do naszej strony internetowej z pełną ofertą szkoleniową. 

2 komentarze:

  1. Gratuluję :) strona bardzo przystępna graficznie, widać, że sie rozwijacie

    OdpowiedzUsuń
  2. Bardzo fajny wpis. Pozdrawiam.

    OdpowiedzUsuń